Nauka języka obcego: 7 sprawdzonych sposobów

Nauka phrasali jest jak bieg przez płotki. Jest trudna, ale wymaga po prostu solidnego treningu. Oto porcja phrasal verbs przydatna w sytuacjach negocjacji.

Uważasz, że nie masz talentu do języków? Najwyższy czas to zmienić i znaleźć swoją własną metodę na naukę. Poznaj nasze sprawdzone metody na naukę i przekonaj się, że Ty też możesz osiągnąć dobre rezultaty w krótkim czasie.

Systematyczność, zaangażowanie i dobre podejście to trzy elementy, które działają cuda przy nauce języka obcego. Jednak, niemniej ważna jest metoda. Jak zatem dobrze nauczyć się języka? Potraktuj więc naukę jako pewnego rodzaju zabawę, która poszerza Twoje horyzonty i stymuluje do rozwoju. Albo jak cel albo wyzwanie. Wybierz jeden (albo więcej) z naszych sposobów i… speak English like a pro!

 1. Moc motywacji
  Odpowiednie nastawienie i jasne określenie celu to klucz do sukcesu. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz opanować dany język i przypominaj sobie o tym za każdym razem, kiedy poczujesz, że masz dość. Potraktuj poznawanie nowego języka jako pewnego rodzaju podróż do innego świata. W końcu język to nie tylko ustalony system znaków, ale też specyficzna kultura, sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości.

  Bądź też cierpliwy. Nauka nowego języka wymaga dużego zaangażowania i… czasu. Nie oczekuj więc błyskawicznych efektów. Być może miną długie miesiące, a nawet lata zanim odważysz się porozmawiać w danym języku, ale Twój wysiłek się opłaci. Nie odpuszczaj, nawet jeśli zwątpisz po drodze 30 razy.
 2. Szkolenie językowe
  To dobry pomysł przede wszystkim dla osób, które nie potrafią zmobilizować się do samodzielnej nauki. Zanim jednak wybierzesz to konkretne, zastanów się nad preferowaną formułą. Możesz wolisz uczyć się indywidualnie, a może w grupie. Pamiętaj jednak, że praca z lektorem przyniesie efekty jeśli mocno zaangażujesz się w proces nauki. Nawet najlepszy trener nie zrobi z Ciebie poligloty, jeśli nie będziesz przygotowywał się do zajęć i robił jedynie absolutne minimum.

  Kluczowa jest również regularność lekcji. Nagminne odwoływanie zajęć i szukanie wymówek szybko się zemści. Dobry lektor będzie Cię wspierał i motywował do nauki, ale to przede wszystkim od Ciebie będzie zależało, czy faktycznie opanujesz dany język obcy.
 3. Aplikacje
  Z aplikacją możesz uczyć się zawsze i wszędzie. Lekcje angielskiego w drodze do pracy, w podróży służbowej czy z własnej kanapy to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą chodzić na regularne zajęcia. Zaletą aplikacji jest to, że pozwala na naukę języka w swoim tempie. Każda lekcja zajmuje około 20 minut łatwo przyswajalnej wiedzy. Dzięki temu nauka nie tylko jest przyjemna, ale także łatwa.
 4. Materiały wideo
  Internet to kopalnia filmików na dowolne tematy. Dzięki nim dowiesz się, jak ugotować obiad, jak wygłosić skuteczne przemówienie, albo jak zmienić samodzielnie oponę w samochodzie. Ze względu na swoją luźną formułę, ta metoda nauki języka obcego jest bardzo skuteczna, bo traktujemy ją jak rozrywkę, a nie naukę. Każdy, nawet najbardziej zapracowany człowiek znajdzie kilka minut na obejrzenie interesującego wideo, a efekty będą spektakularne.
 5. Filmy/seriale
  Nic tak nie doskonali rozumienia języka mówionego jak oglądanie filmów, seriali i programów z napisami. Mamy świetną okazję osłuchania się z różnymi akcentami i dialektami. W każdym momencie można zatrzymać oglądanie, sprawdzić znaczenie niezrozumiałych słówek i kontynuować seans. Kluczowy jest tutaj odpowiedni dobór materiału. Przede wszystkim serial czy film musi leżeć w kręgu naszych zainteresowań. Ważne jest też dostosowanie poziomu do posiadanych umiejętności. Katowanie się ambitnymi, ale mimo wszystko przytłaczającymi programami o nie do końca interesującej nas tematyce, będzie kiepskim pomysłem. Im bardziej niezrozumiała treść, tym większa frustracja i rosnąca niechęć do nauki. I na odwrót – im więcej wyłapujesz, tym większą czerpiesz z tego satysfakcję. Najlepiej zacząć od krótkich, maksymalnie 20-minutowych produkcji o luźnym charakterze.
 6. Radio/podcasty
  Nie chodzi tu o pasywne słuchanie radia czy podcastów i robienie w międzyczasie masy innych, absorbujących rzeczy. Żeby śledzenie na bieżąco wiadomości miało sens, trzeba się na nich skupić. Samo słuchanie nie przynosi rewelacyjnych efektów, choć zdania na ten temat są podzielone. Znaczenie niezrozumiałych słów należy sprawdzać, bo nawet kilkukrotne zetknięcie się z nimi nie sprawi, że sami odkryjemy ich prawidłowy sens. Wiele można oczywiście wywnioskować z kontekstu, ale celem jest przecież nie tylko rozumienie tekstu, ale też umiejętność używania nowopoznanych wyrażeń. Można słuchać krótkich, dwuminutowych relacji na konkretny temat, zamiast wiadomości z całego dnia. Jeżeli nie zrozumiesz czegoś istotnego, to czytaj krótkie streszczenie dołączone do każdego nagrania. Ciekawym pomysłem jest też słuchanie podcastów. Często są one bardzo rozwijające, a przy tym zabawne. Szeroki wybór znajdziesz chociażby na Spotify, wpisując nazwę języka w lupkę.
 7. Media społecznościowe
  Po pierwsze, najpierw warto zmienić sobie język interfejsu na ten, którego chcemy się nauczyć. Kolejnym krokiem jest wyszukanie stron na Facebooku, które na bieżąco publikują posty w danym języku. Dzięki temu w trakcie codziennego przeglądania tablicy wchłoniesz też mimowolnie solidną dawkę newsów, dowcipów i inspiracji. Możesz też dołączyć do różnych grup, gdzie np. na grupach poświęconych książkom językowym możesz nabyć niedostępną w Polsce literaturę lub materiały do nauki.

Podsumowując nasze sposoby na skuteczną naukę języka, pamiętaj, że ważna jest po prostu regularność i zachowanie kontaktu z językiem, a efekty przyjdą same.